pro vedoucí

Důležité dokumenty

Na této podstránce najdete střediskové vyhlášky (návody k tomu co se u nás jak dělá) a další dokumenty. Všechny členy oddílových rad může zajímat třeba ta o proplácení kurzů nebo účtování menších akcí.

Hospodaření na akcích

Vedeš víkendovku nebo jednodenní akci a nevíš si rady s penězi? Máme pro tebe návod!

• rozpočet
    • sepiš si do tabulky co všechno bude potřeba koupit a kolik to asi bude stát:
    • obvykle se kupuje jídlo (70-100/os/den), jízdenky, materiál a vybavení
    • připočti rezervu cca 10% celé ceny akce
    • do dalšího sloupce si napiš kolik pojede lidí a kolik bude každý z nich platit
    • cenu pro účastníky je potřeba nastvit tak, aby se celkové přijmy a výdaje rovnaly
  • výběr peněz může proběhnout v hotovosti nebo přes účet
  • na akci si shromáždi veškeré doklady (účtenky a jízdenky), nikomu nic neproplácej bez dokladu
  • když přijedeš domů nebo i rovnou na akci veď pokladní knihu
    • ideální je ji psát do h.skautingu
    • pokud to není možné, udělej excelovou tabulku, kde bude: datum nákupu, kdo to kupoval, přesná cena, popis o co se jedná (jídlo/výtvarné potřeby/atd.)
    • k pokladní knize je potřeba přidat i seznam účastníků: jejich jména, kolik platili za akci a informaci o tom, zda byli na akci celou dobu (případně které dny chyběli)
  • oddílovému nebo střediskovému hospodáři odevzdej pokladní knihu, seznam účastníků, všechny doklady a zbytek peněz z akce

Podrobnější info zde.

Skautské vzdělávání

rádcovský kurz

Již ve věku skauta/skautky můžeš být rádcem či podrádcem svojí družiny. Jak na to ti kromě tvého patrona poradí právě rádcovský kurz. Na vedení družiny vrstevníků tě připraví třeba náš vlastní rádcovský kurz Rákosník.

Jestli chceš zkusit něco jiného, jsou v Brně i další rádcáky s dlouholetou tradicí, jako třeba Rozrazil, Helianthus, Primus nebo Perun. Ale pozor! Mnohé rádcovské kurzy se zaměřují na to, jak vést skupinu mladších dětí, proto se více hodí k přípravě rádce/vedoucího šestky vlčat nebo světlušek. Tyto znalosti tedy využiješ spíš až v roverském věku.

čekatelský kurz

Bývá otevřený zájemcům od 15 let. Zjistíš na něm trochu víc o tom, jak funguje skauting i mimo tvůj oddíl a středisko. Naučíš se uspořádat vícedenní akci se vším, co obnáší a třeba přijdeš na to, jak vylepšit činnost celého svého oddílu.

Čekatelky by měl mít každý aktivní vedoucí, který připravuje akce, nebo jiný program většího rozsahu než je schůzka. V databázi kurzů je jich celá řada. Naši vedoucí doporučují například: ČK Insomnia, ČLK Hrádek, ČLK Odyssea,…

vůdcovský kurz

Zpravidla navazuje na čekatelský a je důležitou podmínkou pro vedení oddílu či tábora. Nemělo by se ale stát, že jediný člověk s vůdcovskou zkouškou vede oddíl. Potřebuje totiž schopného zástupce a další pomocníky, se kterými se o své úkoly může podělit.